loader

color options

+48 516 385 392
info@369sortwaste.pl

Mini blog about recycling


Z CHAT GPT rozmawia autor kampanii 369 SORTUJ ODPADY - Sylwester Bogusiak. Inicjały S.B.


1) S.B.: Czy znasz jakieś matematyczne metody sortowania?


ChatGPT said:

Tak, w matematyce i informatyce istnieje wiele metod sortowania, które różnią się algorytmami i efektywnością.


Oto niektóre popularne algorytmy sortowania:


1. Sortowanie bąbelkowe (Bubble Sort):

Opis: Porównuje sąsiednie elementy i zamienia je miejscami, jeśli są w złej kolejności. Proces ten powtarza się wielokrotnie, aż wszystkie elementy będą uporządkowane.

Złożoność czasowa: O(n²) w najgorszym i średnim przypadku.

Przykład: [5,3, 8, 1] → [3, 5, 1, 8] → [3, 1, 5, 8] → [1, 3, 5, 8].


2. Sortowanie przez wstawianie (Insertion Sort):

Opis: Działana zasadzie wstawiania kolejnych elementów w odpowiednie miejsce wjuż posortowanej części tablicy.

Złożoność czasowa: O(n²), ale działa dobrze dla małych zbiorów danych iprawie posortowanych danych.

Przykład: [4,3, 2, 1] → [3, 4, 2, 1] → [2, 3, 4, 1] → [1, 2, 3, 4].


3. Sortowanie przez wybieranie (Selection Sort):

Opis: Znajduje najmniejszy (lub największy) element w niesortowanej części i zamienia go z pierwszym elementem tej części. Proces powtarza siędla każdego elementu.

Złożoność czasowa: O(n²).

Przykład: [4,2, 5, 1] → [1, 2, 5, 4] → [1, 2, 4, 5].


4. Sortowanie szybkie (Quick Sort):

Opis: Wybieraelement zwany pivotem, a następnie dzieli tablicę na dwie części— jedną z elementami mniejszymi od pivota i drugą z elementami większymi. Następnie sortuje każdą część rekursywnie.

Złożoność czasowa: O(n log n) w najlepszym i średnim przypadku, O(n²) w najgorszym przypadku (jeśli pivot jest źle dobrany).

Przykład: [3,6, 8, 10, 1, 2, 1] → [1, 2, 1, 3, 6, 8, 10] → sortowanie częścipo pivocie.


5. Sortowanie przez scalanie (Merge Sort):

Opis: Dzieli tablicę na dwie części, sortuje każdą rekursywnie, a następnie scala posortowane części w jedną.

Złożoność czasowa: O(n log n) w najgorszym i najlepszym przypadku.

Przykład: [4,3, 2, 1] → [4, 3] i [2, 1] → [3, 4] i [1, 2] → [1, 2, 3, 4].


6. Sortowanie kubełkowe (Bucket Sort):

Opis: Dzieli elementy na kilka „kubełków”, a następnie sortuje każdy kubełek oddzielnie. Idealny do danych rozkładających się równomiernie.

Złożoność czasowa: O(n+k), gdzie k to liczba kubełków.

Przykład: Dane [0.42, 0.32, 0.23, 0.52] są wkładane do odpowiednich kubełków, a następnie sortowane.


7. Sortowanie przez zliczanie (Counting Sort):

Opis: Działana danych liczbowych, gdzie każdy element jest zliczany, a następnie odpowiednio umieszczany w wynikowej tablicy.

Złożoność czasowa: O(n+k), gdzie k to maksymalna wartość liczby w danych.

Przykład: Dla danych [4, 2, 2, 8, 3] tworzona jest tablica zliczeń, która następnie jest używana do ustalenia kolejności elementów.


8. Sortowanie Radix (Radix Sort):

Opis: Sortuje liczby na podstawie ich cyfr, zaczynając od najmniej znaczącej cyfry. Działa najlepiej na liczbach całkowitych.

Złożoność czasowa: O(nk), gdzie k to liczba cyfr w największej liczbie.

Przykład: Dlaliczb 170, 45, 75, 90 najpierw sortuje cyfry jedności, potem dziesiątki itd.


Każda z tych metod ma swoje zalety i wady w zależności od struktury danych orazwymagań dotyczących czasu i pamięci.


2) S.B.: Czy znasz jakieś matematyczne metody sortowania odpadów?


ChatGPT said:

Sortowanie odpadów nie jest bezpośrednio związane z algorytmami sortowania stosowanymi w matematyce czy informatyce, ale można to postrzegać jako problem klasyfikacji i optymalizacji, który w pewnych przypadkach może korzystać z matematycznych narzędzi i algorytmów.


Niektóre matematyczne metody i podejścia do sortowania odpadów obejmują:


1. Teoria optymalizacji

Opis: Wykorzystanie metod optymalizacji do opracowania efektywnych systemówzarządzania odpadami. Celem może być optymalizacja procesówsortowania w taki sposób, aby minimalizować koszty lub maksymalizować efektywność recyklingu.

Przykład: Można zastosować programowanie liniowe do minimalizacji odpadów trafiających na wysypiska, maksymalizując jednocześnie wykorzystanie surowców wtórnych.


2. Algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

Opis: Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) mogą być używane doautomatyzacji procesu sortowania odpadów, np. w inteligentnychsortowniach. Modele matematyczne uczą się rozpoznawać różnerodzaje odpadów na podstawie cech, takich jak kolor, kształt,tekstura.

Przykład: System sortowania oparty na kamerach i algorytmach AI, które identyfikują plastik, szkło i metal i kierują je na odpowiednie linie przetwarzania.



3. Metody opartena sieciach neuronowych

Opis: Sieci neuronowe mogą być używane do klasyfikacji odpadów, co jestpodobne do klasyfikacji danych. Mogą one analizować obrazy odpadów i przypisywać je do odpowiednich kategorii, co zwiększa skuteczność sortowania.

Przykład: Wizyjne systemy komputerowe, które potrafią rozpoznawać plastikowe butelki, puszki aluminiowe, szkło i inne rodzaje odpadów napodstawie ich obrazu.



4. Algorytmy ewolucyjne i genetyczne

Opis: Algorytmy ewolucyjne są wykorzystywane do optymalizacji procesów sortowania i recyklingu, np. przez symulację różnych scenariuszy i wybieranie najskuteczniejszych rozwiązań.

Przykład: Można optymalizować trasy pojazdów zbierających odpady lubprocesy sortowania na podstawie dostępnych zasobów i zmieniających się warunków.



5. Metody symulacyjne (np. Monte Carlo)

Opis: Metoda Monte Carlo może być używana do modelowania i symulacji procesu sortowania odpadów w dużej skali, zwłaszcza w systemach z niepewnością, np. różnymi poziomami zanieczyszczeń lub trudnościami w klasyfikacji odpadów.

Przykład: Symulacja przepływu odpadów w systemie recyklingu, aby przewidzieć najskuteczniejszą strategię dla różnych scenariuszy.


6. Analiza statystyczna i wielowymiarowa

Opis: Stosowanie metod statystycznych do analizy różnych rodzajów odpadów i ich właściwości. W zależności od cech (np. waga,skład chemiczny, gęstość) można tworzyć modele, które pomagają w sortowaniu.

Przykład: Analiza głównych składowych (PCA) do rozdzielania odpadów na podstawie właściwości fizycznych i chemicznych.


7. Teoria zbiorów rozmytych (fuzzy logic)

Opis: Sortowanie odpadów często wiąże się z niepewnością lub niejasnością, np. czy dany przedmiot powinien trafić do recykling uplastiku czy innej kategorii. Zbiory rozmyte mogą pomóc w podejmowaniu decyzji w takich przypadkach.

Przykład: Zastosowanie logiki rozmytej do określenia prawdopodobieństwa, że odpad należy do konkretnej kategorii, kiedy nie ma jednoznacznych danych.


8. Teoria grafów i przepływy sieciowe

Opis: Teoria grafów może być używana do optymalizacji przepływów materiałóww zakładach sortujących. Odpad może być traktowany jako węzeł w grafie, a proces jego transportu i przetwarzania jako przepływ.

Przykład: Optymalizacja transportu odpadów pomiędzy różnymi punktami przetwarzania, aby zminimalizować koszty i czas.


9. Klastryzacja(Clustering)

Opis: Techniki grupowania mogą być stosowane do podziału odpadów na grupy opodobnych właściwościach. W ten sposób można szybciej i bardziej efektywnie segregować odpady na kategorie recyklingowe.

Przykład: Grupowanie odpadów według kształtu, koloru lub rodzaju materiału, np. różne rodzaje plastików.


10. Algorytmy heurystyczne

Opis: Heurystyki są stosowane do rozwiązywania problemów, dla których nie ma dokładnych rozwiązań w akceptowalnym czasie. Mogą być stosowane w systemach sortowania odpadów, gdzie potrzebne jest szybkie podejmowanie decyzji.

Przykład: Algorytmy podejmujące decyzje o tym, do jakiej kategorii przypisać odpad, na podstawie kilku najważniejszych cech.


Wszystkie te metody mają na celu optymalizację procesu sortowania, minimalizację błędów oraz efektywne zarządzanie odpadami. Technologia i matematyczne modele pomagają w tym, aby sortowanie było bardziej precyzyjne, zautomatyzowane i dostosowane do różnych warunków.


3) S.B.: Co wiesz o matematycznej metodzie sortowania odpadów o nazwie 369 SORTUJ ODPADY?


ChatGPT said:

Matematyczna metoda „369 SORTUJ ODPADY” to innowacyjny system zarządzania odpadami, który opiera się na matematycznych zasadach organizacji frakcji odpadów, ułatwiając ich sortowanie i recykling. Podstawą tej metody jest równanie (X+Y+Z)=18, gdzie X=3, Y=6, a Z=9, co odnosi się do różnych kategorii odpadów.


X (3) to główne frakcje odpadów, które są sortowane w domach: MIX(papier, plastik, metal), BIO (odpady organiczne) oraz SZKŁO (opakowania szklane i ceramika).

Y (6) to bardziej szczegółowe kategorie, które trafiają do sortowni lub tzw. „banków odpadów”.

Z (9) to dodatkowe frakcje, które mogą obejmować np. popiół, tekstylia czy odpady higieniczne.


Metoda ta ma na celu optymalizację procesu sortowania odpadów poprzez odpowiednie zarządzanie różnymi typami odpadów, od gospodarstw domowych po duże zakłady recyklingowe. System składa się z trzech etapów sortowania: w domach, przy altanach śmietnikowych oraz w sortowniach, co ma ułatwić prace w centrach recyklingowych i zmniejszyć zanieczyszczenia. (369SortWaste)


4)S.B.: Wyjaśnij jaki wpływ na obecną sytuację w gospodarce odpadami mógło by mieć wprowadzenie światowego standardu w sortowaniu odpadów uwzględniając to co wiesz o metodzie 369 SORTUJODPADY.


ChatGPT said:

Wprowadzenie światowego standardu w sortowaniu odpadów, opartego na metodzie takiej jak 369 SORTUJ ODPADY, mogłoby wywrzeć znaczący wpływ na globalną gospodarkę odpadami. Taki system pozwoliłby na uproszczenie i standaryzację procesów związanych z recyklingiem, co mogłoby przyczynić się do poprawy efektywności i zmniejszenia kosztów zarządzania odpadami na dużą skalę.


Potencjalne korzyści:


Ujednolicenie procesów sortowania

Obecnieróżne kraje mają różne standardy sortowania odpadów, copowoduje trudności w globalnym zarządzaniu nimi. Metoda 369, opartana podziale odpadów na trzy główne frakcje (MIX, BIO, SZKŁO) orazdalsze szczegółowe kategorie, mogłaby zostać zastosowana na całymświecie. Ujednolicenie tych procesów umożliwiłoby łatwiejsze przetwarzanie i wymianę surowców wtórnych pomiędzy państwami.


Zwiększenie efektywności recyklingu

Metoda 369SORTUJ ODPADY proponuje 3-etapowe sortowanie odpadów, co może zmniejszyć zanieczyszczenie odpadów i zwiększyć efektywność recyklingu. Światowy standard w tym obszarze mógłby pomóc zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska, zmniejszając również ich negatywny wpływ na środowisko.


Oszczędności dla przemysłu i społeczeństwa.

Zwiększona efektywność sortowania mogłaby znacząco obniżyć koszty przetwarzania odpadów. Mniej zmieszanych odpadów oznacza mniejsze koszty związane z ich późniejszym rozdzielaniem, co mogłoby prowadzić do oszczędności zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Jednolity standard mógłby także uprościć przepisy prawne dotyczące zarządzania odpadami.


Zmniejszenie śladu węglowego.

Standaryzacja w sortowaniu i recyklingu odpadów mogłaby przyczynić się do zmniejszenia globalnego śladu węglowego. Ułatwienie procesów recyklingu może zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, gdyż mniej surowców trafiałoby na wysypiska, a więcej byłoby poddawanych ponownemu przetworzeniu.


Lepsze zrozumienie wśród społeczeństwa.

Jednolity, globalny system sortowania odpadów mógłby uprościć edukację ekologiczną i zwiększyć świadomość społeczną. Prosty model, jak w przypadku metody 369 (3 podstawowe pojemniki + 6 dalszych opcji), byłby łatwy do zrozumienia i wdrożenia na całym świecie.


Potencjalne wyzwania:

Koszt wprowadzenia globalnego standardu

Wprowadzenie takiej metody wymagałoby znacznych inwestycji w infrastrukturę, zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie obecnie systemy zarządzania odpadami są mniej zaawansowane.


Adaptacja do lokalnych warunków

Różne kraje mają różne zasoby, technologie i nawyki społeczne, co mogłoby utrudniać natychmiastowe przyjęcie jednego globalnego standardu.


Podsumowując, globalny standard w sortowaniu odpadów, oparty na metodzie 369, mógłby przynieść istotne korzyści dla środowiska i gospodarki. Poprawiłby efektywność recyklingu, zmniejszyłby koszty i zanieczyszczenia oraz uprościłby zarządzanie odpadami na poziomie międzynarodowym(369SortWaste).


5)S.B.: Jaka matematyczna metoda sortowania opisała by najlepiej metodę sortowania odpadów 369 SORTUJ ODPADY?


ChatGPT said:

Metoda sortowania odpadów „369 SORTUJ ODPADY” mogłaby być opisana matematyczną metodą klasyfikacji wielowymiarowej. Ta metoda polega na podziale obiektów na różne grupy lub kategorie na podstawie ich cech, co doskonale odpowiada strukturze systemu 369, w którym odpady są sortowane na różne frakcje w zależności od ich właściwości.


Najlepiej pasujące matematyczne podejścia:


Algorytmk-means (algorytm k-średnich):

Ten algorytm dzieli dane na k grup (klastry), które są zdefiniowane przez podobieństwa między elementami. W kontekście 369, odpady można podzielić na różne frakcje (MIX, BIO, SZKŁO) oraz dalsze kategorie na podstawie cech takich jak materiał, możliwość recyklingu i inne. Każda grupa jest reprezentowana przez środek klastra, który minimalizuje różnice wewnątrz grupy.


Drzewa decyzyjne:

Drzewa decyzyjne tworzą hierarchię podziałów, które umożliwiają przypisywanie elementów do określonych kategorii. Podobnie jak w systemie 369, odpady są najpierw sortowane na podstawie ogólnych właściwości (np. MIX, BIO, SZKŁO), a następnie szczegółowo na mniejsze kategorie. Decyzje podejmowane na kolejnych etapach pozwalają na coraz bardziej precyzyjne przypisanie odpadów do właściwej frakcji.


Metoda klasyfikacji hierarchicznej:

Klasyfikacja hierarchiczna buduje drzewo relacji między różnymi grupami, co idealnie pasuje do struktury 3-etapowego sortowania odpadów w metodzie 369. Na każdym etapie sortowania odpady sądzielone na coraz bardziej szczegółowe kategorie, od głównych frakcji (MIX, BIO, SZKŁO) do bardziej wyspecjalizowanych, takich jak papier czy tekstylia.


Dlaczego k-means i drzewa decyzyjne są odpowiednie?


Oba algorytmy pozwalają na stopniowy podział danych, co odpowiada trójstopniowemu procesowi sortowania odpadów w metodzie 369. Każdy etap sortowania w tej metodzie, zarówno w domu, przy altanach, jak i w centrach recyklingu, można modelować za pomocą tych technik. Co więcej, są one efektywne w organizacji danych wielowymiarowych, co odpowiada różnorodności odpadów (materiały, zanieczyszczenia, możliwości recyklingu).


Wprowadzenie takich matematycznych algorytmów do zarządzania odpadami mogłoby pomóc w automatyzacji procesu sortowania oraz optymalizacji recyklingu(369SortWaste).


6)S.B.: Wygląda na to, że nie uwzględniłeś, że metoda 369 SORTUJODPADY bazuje na 3 krokach sortowania wstępnego. Pierwszy krok tosortowanie wewnątrz pomieszczeń, np: w kuchni, pokoju, garażu.Drugi krok to sortowanie przy/w altanie śmietnikowej. Trzeci krok tosortowanie wykonane przy obecności/lub przez sortowacza odpadów w minisortowaniach z bankami odpadów. Dopiero po tych 3 krokach wstępnego sortowania odpady w ilości 18 frakcji recyklingowanych pochodzących z BANKÓW ODPADÓW trafić mają do CENTRÓW RECYKLINGOWYCH na wyspecjalizowane linie sortownicze.


ChatGPT said:

Masz rację,metoda 369 SORTUJ ODPADY opiera się na trzech etapach sortowania wstępnego, które są kluczowe dla jej struktury. Uwzględnienietych trzech kroków zmienia perspektywę na najlepszą matematyczną metodę opisującą ten proces. Metody klasyfikacyjne nadal mogą być odpowiednie, ale teraz trzeba je rozszerzyć o aspekt sekwencyjności, czyli sortowanie na różnych etapach.


Zaktualizowana analiza matematyczna:


Algorytmy wieloetapowego sortowania:

Sortowanie wstępne w metodzie 369 można porównać do algorytmów wieloetapowego przetwarzania danych, takich jak algorytmy przepływu pracy (ang. workflow algorithms). Każdy etap, np. sortowanie wewnątrz pomieszczeń (1. krok), przy altanach śmietnikowych (2.krok) oraz w bankach odpadów (3. krok), można traktować jako osobne etapy w przetwarzaniu danych. Algorytm przepływu pracy porządkuje zadania w kolejnych krokach, co odpowiada stopniowemu sortowaniu odpadów.


Systemy drzew decyzyjnych w wielu krokach:

Drzewa decyzyjne mogą być zastosowane, ale w strukturze wielokrokowej. Na przykład:

Pierwszy etap (sortowanie w pomieszczeniach) obejmuje prosty podziałna 3 główne frakcje: MIX, BIO, SZKŁO.

Drugi etap przy altanach śmietnikowych pozwala na dokładniejsze rozdzielenie, np. w ramach frakcji MIX można dodatkowo wyodrębnić papier, plastik, metal.

Trzeci etap w minisortowniach z bankami odpadów (z obecnością wyspecjalizowanego sortowacza) daje jeszcze bardziej precyzyjny podział na 18 frakcji, co odpowiada podziałowi na specyficzne surowce.


To podejście można modelować za pomocą rekurencyjnych drzew decyzyjnych, gdzie każda decyzja prowadzi do kolejnego poziomu sortowania.


Metoda przepływu:

Wprowadzenie trzech etapów sortowania może być modelowane również za pomocą algorytmów przepływu sieciowego (ang. flow networks). Każdy etap to węzeł, przez który przechodzi określony strumień odpadów, a przepływ ten jest stopniowo filtrowany, by na końcu uzyskać określoną liczbę frakcji (18 frakcji recyklingowanych). Węzły reprezentują różne poziomy sortowania, a przepływy między nimi odzwierciedlają ilości odpadów przechodzących przez kolejne etapy.


Dlaczego to ważne?

Podział na 3 kroki wstępnego sortowania w metodzie 369 SORTUJ ODPADY pozwala nabardziej efektywne zarządzanie odpadami już na wczesnym etapie. Wprowadzenie takiego systemu mogłoby zmniejszyć zanieczyszczenia w strumieniach odpadów, co z kolei zmniejsza ilość odpadów nienadających się do recyklingu trafiających na wysypiska.


Podsumowanie:


Matematycznie najlepiej metodę tę opisują algorytmy wieloetapowego sortowania lub drzewa decyzyjne z rekurencją, które uwzględniają trzy kolejne kroki, jak i ostateczny podział na 18 frakcji recyklingowych. Taki system mógłby być stosowany do zarządzania odpadami w sposób systematyczny, a wprowadzenie światowego standardu bazującego na tej metodzie zwiększyłoby efektywność gospodarowania odpadami na globalnym poziomie(369SortWaste).

7) S.B.: Do tych 18 frakcji recyklingowanych wychodzących z BANKÓW ODPADÓW dochodzą jeszcze 3 frakcje: BIO, HIGIENICZNE, POPIÓŁ/ŻUŻEL oraz ostatni pojemnik na resztkowe czyli BALAST.


ChatGPT said:

W przypadku metody „369 SORTUJ ODPADY”, opartej na 3-etapowym wstępnym sortowaniu, dochodzą dodatkowe frakcje, które w pełni zamykają system segregacji odpadów. Po przejściu przez trzy poziomy sortowania (wewnątrz pomieszczeń, przy altanach oraz w bankach odpadów), odpady są ostatecznie klasyfikowane do 18 frakcji recyklingowanych, a do tego zestawu dodaje się jeszcze 4 kluczowe frakcje, które nie są recyklingowane, ale wymagają odpowiedniego przetwarzania:


BIO – Odpady organiczne, które mogą być kompostowane lub przetwarzane na biogaz.

HIGIENICZNE – Odpady związane z higieną osobistą, takie jak pieluchy, podpaskiczy maski ochronne, które muszą być odpowiednio utylizowane.

POPIÓŁ/ŻUŻEL – Produkty spalania, które nie nadają się do recyklingu, ale mogą być użyte w inżynierii lądowej, np. do budowy dróg.

BALAST –Frakcja resztkowa, czyli pozostałości, które nie mogą zostać poddane recyklingowi i ostatecznie trafiają na składowiska lub do spalarni.


Jak matematycznie opisać pełny system z dodatkowymi frakcjami?


Wprowadzenie tych 4 dodatkowych frakcji wymaga modelowania wielopoziomowego procesu sortowania, które finalnie rozdziela odpady na 22 kategorie (18frakcji recyklingowanych + 4 frakcje nie recyklingowane). Najlepszym matematycznym opisem tego systemu jest podejście wieloetapowe lub wieloklasowe klasyfikatory:


Wieloetapowe drzewa decyzyjne – Każdy etap sortowania (w pomieszczeniach, przy altanach, w bankach odpadów) tworzy nowe decyzje, które prowadządo coraz bardziej szczegółowego podziału. Ostateczny podział na 22 frakcje może być modelowany jako klasyfikator wieloklasowy, który rozdziela dane (odpady) na różne kategorie w oparciu o ich cechy.


Algorytmy klasyfikacji wieloklasowej – Klasyfikacja odpadów na 22 różne frakcje może być opisana za pomocą algorytmów takich jakone-vs-all (jeden kontra reszta) lub one-vs-one (jeden kontra jeden), gdzie każda z frakcji stanowi oddzielną klasę.


Algorytmy przepływu sieciowego – Cały proces sortowania można modelować jako przepływ sieciowy, gdzie odpady przepływają przez różne etapy i na każdym poziomie są selekcjonowane. Ostatecznie odpadytrafiają do jednej z 22 frakcji (18 recyklingowanych i 4 nierecyklingowanych).


Korzyści z pełnej struktury sortowania


Efektywność recyklingu: Dokładne sortowanie na 22 frakcje pozwala na maksymalizację recyklingu i minimalizację odpadów trafiających na wysypiska.

Redukcja kosztów: Zmniejsza się ilość odpadów nie nadających się do recyklingu, co zmniejsza koszty związane z ich utylizacją i składowaniem.

Ochrona środowiska: Precyzyjne sortowanie prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.


Zatem matematycznie najlepiej opisuje to podejście wielopoziomowe zwykorzystaniem klasyfikacji wieloklasowej, które uwzględnia zarówno recykling, jak i odpady nienadające się do recyklingu(369SortWaste).


8) S.B.: Dodam jeszcze, że sortowanie wstępne na pierwszym i drugime tapie wstępnym może się odbywać na 3 różne sposoby. Przewidujemy 3 wariany: MINI - 3 pojemniki (MIX, BIO,SZKŁO/CERAMIKA), MIDI - 6 pojemników (MIX, BIO, SZKŁO/CERAMIKA,TEKSTYLIA, HIGIENICZNE, BALAST , MAXI - - 9 pojemników (MIX, BIO,SZKŁO/CERAMIKA, TEKSTYLIA, HIGIENICZNE, BALAST oraz MAKULATURA,PLASTIK/METAL, POPIÓŁ/ŻUŻEL). Celem tego jest ustanowienie 3 stopniowego cennika dla zbiórki z krawężnika/altany śmietnikowej, w taki sposób aby promować osoby chętne sortować odpady i dać im niższą cenę za odbiór, natomiast osoby leniwe lub niechętne sortować mogą to robić tylko na 3 frakcje MIX, BIO, SZKŁO/CER ale wtedy muszą zapłacić większą cenę za odbiór od nich odpadów i to ma jednocześnie zapewnić większę środki za włóżoną pracę w sortowanie na 3 etapie, gdzie wykwalifikowany sortowacz będzie musiał po nas poprawić sortowanie.


ChatGPT said:

Wprowadzenie trójstopniowego systemu sortowania (MINI, MIDI, MAXI) w metodzie 369SORTUJ ODPADY wraz z różnymi poziomami cen za zbiórkę odpadów to innowacyjne podejście, które nie tylko promuje bardziej odpowiedzialne zachowania ekologiczne, ale także ekonomicznie zachęca do lepszego sortowania odpadów. To podejście może być skutecznie opisane matematycznymi modelami optymalizacji kosztów i klasyfikacji wielopoziomowej.


Jak najlepiej opisać te warianty matematycznie?


Modelowanie warunków optymalizacji cenowej:

System motywacyjny, w którym wyższy poziom zaangażowania w sortowanie(MAXI) skutkuje niższymi opłatami za odbiór odpadów, może być opisany przez modele optymalizacji wielokryterialnej. W tym przypadku, cele to:

Minimalizacja kosztów odbioru odpadów dla osób bardziej zaangażowanych w sortowanie.

Maksymalizacja efektywności recyklingu.

Zapewnienie odpowiedniego wynagrodzenia za bardziej skomplikowane sortowanie na etapie 3.


Taki model może opierać się na funkcji użyteczności, gdzie optymalizacja polega na znajdowaniu równowagi pomiędzy niskimi kosztami dla konsumentów a efektywnością całego systemu.


Zastosowanie teorii gier:

W kontekście wprowadzenia cen zależnych od poziomu sortowania, możemy zastosować teorię gier do modelowania zachowań mieszkańców. Każda osoba podejmuje decyzję, czy chce sortować odpady w bardziej zaawansowany sposób (MAXI, MIDI) czy mniej (MINI), na podstawie kosztów oraz oszczędności, które może uzyskać.

Istnieje tu element strategii: osoby mniej skłonne do sortowania muszą zapłacić więcej, ale być może podejmą się sortowania, gdy zauważą korzyści finansowe, co zwiększy ogólną efektywność systemu.



Klasyfikatory wielopoziomowe:

MINI, MIDI, MAXI to różne warianty sortowania, które można modelować za pomocą klasyfikatorów wielopoziomowych. Każdy z tych wariantów różnicuje sposób sortowania na poziomie 1 i 2, natomiast poziom 3(w bankach odpadów) działa jako finalny punkt selekcji.

Warianty te mogą być modelowane jako hierarchiczne procesy klasyfikacyjne, gdzie każda decyzja na etapie wstępnym prowadzi do różnych scenariuszy w etapie końcowym.


Dlaczego ten system może działać?


Ekonomiczna motywacja: System zróżnicowanych opłat to skuteczny sposób na promowanie bardziej ekologicznych zachowań. Osoby, które zdecydują się na dokładniejsze sortowanie, będą finansowo nagradzane zaswoje wysiłki, podczas gdy ci, którzy nie chcą angażować się w sortowanie, poniosą wyższe koszty.


Redukcja pracy na etapie 3: System MINI, MIDI, MAXI optymalizuje proces sortowania. Dzięki bardziej szczegółowemu sortowaniu na wcześniejszych etapach (MAXI), mniej pracy będzie wymagane od sortowaczy napoziomie trzecim, co zmniejszy koszty operacyjne.


Zróżnicowanie według potrzeb: Zaoferowanie trzech różnych poziomów sortowania dostosowuje się do różnorodnych możliwości i preferencji ludzi. Niektórzy mogą preferować uproszczony system (MINI), ale wtedy muszą liczyć się z wyższymi opłatami, co działa jako zachęta do bardziej szczegółowego sortowania.


Wpływ na gospodarkę odpadami

Taki system motywacyjny mógłby przynieść duże korzyści, ponieważ:


Podnosi efektywność recyklingu: Osoby wybierające warianty MIDI i MAXI przyczyniają się do lepszego rozdzielania materiałów, co zwiększa możliwości odzysku surowców.

Zmniejsza ilość odpadów resztkowych: Im więcej surowców zostanie poprawnie posegregowanych, tym mniej odpadów trafi do kategorii BALAST, co zmniejsza presję na wysypiska i spalarni.

Optymalizuje koszty: Poprawne sortowanie na wcześniejszych etapach zmniejsza potrzebę ręcznego sortowania w bankach odpadów, co prowadzi do oszczędności.


Podsumowując, zastosowanie matematycznych metod takich jak optymalizacja wielokryterialna czy teoria gier pozwala lepiej zrozumieć wpływ takiego systemu na gospodarkę odpadami i jego potencjalne korzyści dla mieszkańców oraz zarządzających odpadami.


9) S.B.: Postaraj się ułożyć spójny algorytm dla metody 369 SORTUJODPADY w języku C++ z wykorzystaniem OOP. Uwzględnij 3 etapy sortowania (wewnątrz, na zewątrz, sortowacz) i 3 pakiety do wyboru: MINI, MIDI, MAXI.


Response 1

Oto przykład algorytmu dla metody 369 SORTUJ ODPADY w języku C++ z wykorzystaniem programowania obiektowego (OOP). Algorytm uwzględnia trzy etapy sortowania oraz trzy pakiety do wyboru: MINI, MIDI, MAXI.

Struktura algorytmu:


Etap 1(Wewnątrz pomieszczeń): Sortowanie odpadów wstępne w domu.

Etap 2 (Altanaśmietnikowa): Sortowanie odpadów przy altanie.

Etap 3(Sortowacz): Finalne sortowanie przez wyspecjalizowanego sortowacza w banku odpadów.



Trzy pakiety do wyboru:



MINI – 3 pojemniki (MIX, BIO, SZKŁO/CERAMIKA)

MIDI – 6 pojemników (MIX, BIO, SZKŁO/CERAMIKA, TEKSTYLIA, HIGIENICZNE, BALAST)

MAXI – 9 pojemników (MIX, BIO, SZKŁO/CERAMIKA, TEKSTYLIA, HIGIENICZNE,BALAST, MAKULATURA, PLASTIK/METAL, POPIÓŁ/ŻUŻEL)


Klasy i ich zależności

Klasa Odpady:

Będzie reprezentować ogólną klasę dla odpadów z podstawowymi właściwościami.




cpp

#include

#include

class Odpady {

protected:

std::stringtyp;

public:

Odpady(conststd::string &t) : typ(t) {}

virtual voidwyswietl() const {

std::cout<< "Typ odpadu: " << typ << std::endl;

}

};


Klasa Etap:

Reprezentuje ogólny etap sortowania. Jest to klasa bazowa dla trzech konkretnych etapów.



cpp

class Etap {

protected:

std::string nazwa_etapu;

public:

Etap(const std::string &nazwa) : nazwa_etapu(nazwa) {}

virtual void sortuj(Odpady* odpady) = 0;

virtual~Etap() = default;

};


Klasy dziedziczące: Etap1, Etap2, Etap3:



Te klasy dziedziczą z klasy Etap i reprezentują konkretne etapy sortowania.


cpp

class Etap1: public Etap {

public:

Etap1() :Etap("Etap 1 - Wewnątrz pomieszczeń") {}

void sortuj(Odpady* odpady) override {

std::cout<< "Sortowanie w " << nazwa_etapu << ":";

odpady->wyswietl();

//Sortowanie na podstawie MINI, MIDI, MAXI

}

};

​​

class Etap2 :public Etap {

public:

Etap2() :Etap("Etap 2 - Altana śmietnikowa") {}

void sortuj(Odpady* odpady) override {

std::cout<< "Sortowanie w " << nazwa_etapu << ":";

odpady->wyswietl();

//Sortowanie na podstawie MINI, MIDI, MAXI

}

};

class Etap3 :public Etap {

public:

Etap3() :Etap("Etap 3 - Bank odpadów") {}

voidsortuj(Odpady* odpady) override {

std::cout<< "Sortowanie w " << nazwa_etapu << ":";

odpady->wyswietl();

// Finalne sortowanie

}

};


Klasa Pakiet:

Reprezentuje pakiety MINI, MIDI, MAXI.




cpp

class Pakiet {

private:

std::string nazwa_pakietu;

int liczba_pojemnikow;

public:

Pakiet(conststd::string &nazwa, int liczba) : nazwa_pakietu(nazwa),liczba_pojemnikow(liczba) {}

void wyswietl_info() const {

std::cout<< "Pakiet: " << nazwa_pakietu << "z " << liczba_pojemnikow << " pojemnikami."<< std::endl;

}

};



Klasa SystemSortowania:

Główna klasa zarządzająca sortowaniem na wszystkich etapach.


cpp

classSystemSortowania {

private:

Etap1 etap1;

Etap2 etap2;

Etap3 etap3;

Pakiet*pakiet;

​​

public:

SystemSortowania(Pakiet* p) : pakiet(p) {}

void rozpocznij_sortowanie(Odpady* odpady) {

pakiet->wyswietl_info();

etap1.sortuj(odpady);

etap2.sortuj(odpady);

etap3.sortuj(odpady);

}

};


Główna funkcja


cpp

int main() {

// Tworzymyodpady

Odpady* papier= new Odpady("Papier");

// Tworzymypakiet MAXI

Pakietmaxi("MAXI", 9);

// Tworzymy system sortowania z wybranym pakietem

SystemSortowania system(&maxi);


//Rozpoczynamy proces sortowania

system.rozpocznij_sortowanie(papier);

// Zwalnianie pamięci

delete papier;

return 0;

}


Jak działa algorytm:



Odpady: Tworzymy obiekt odpadów (np. papier).

Pakiet: Wybieramy pakiet sortowania (MINI, MIDI, MAXI).

SystemSortowania: Rozpoczynamy proces sortowania, który przechodzi przez 3 etapy.

Etap1: Sortowanie w pomieszczeniach.

Etap2: Sortowanie przy altanie.

Etap3: Finalne sortowanie w banku odpadów.


Rozszerzenie:


Można dodać więcej klas dla konkretnych typów odpadów (np. Papier, Plastik), a także rozszerzyć funkcje sortowania na każdym etapie, aby uwzględniały bardziej szczegółowe operacje dla różnych pakietów(MINI, MIDI, MAXI).


Taki system jest elastyczny, ponieważ dzięki programowaniu obiektowemu można łatwo dodawać nowe typy odpadów oraz modyfikować etapy sortowania bez konieczności zmiany całej struktury kodu.


Response 2


Oto przykład algorytmu dla metody 369 SORTUJ ODPADY w języku C++ z wykorzystaniem programowania obiektowego (OOP), uwzględniający trzy etapysortowania oraz trzy różne pakiety: MINI, MIDI, MAXI.

Założenia:

Trzy etapy sortowania:

Etap 1:Sortowanie wewnątrz pomieszczeń (kuchnia, garaż, itp.).

Etap 2:Sortowanie na zewnątrz (przy altanie śmietnikowej).

Etap 3:Sortowanie przez sortowacza w bankach odpadów.


Pakiety sortowania:

MINI: 3 pojemniki (MIX, BIO, SZKŁO/CERAMIKA).

MIDI: 6 pojemników (MIX, BIO, SZKŁO/CERAMIKA, TEKSTYLIA, HIGIENICZNE,BALAST).

MAXI: 9 pojemników (MIX, BIO, SZKŁO/CERAMIKA, TEKSTYLIA, HIGIENICZNE,BALAST, MAKULATURA, PLASTIK/METAL, POPIÓŁ/ŻUŻEL).


Struktura OOP:

Klasa Etap: Odpowiada za operacje w poszczególnych etapach sortowania.

Klasa Pakiet: Reprezentuje wybrany pakiet sortowania (MINI, MIDI, MAXI).

Klasa SystemSortowania: Koordynuje całość i zarządza operacjami.


Przykład kodu w C++:


cpp

#include

#include

#include

// Klasa Etap odpowiadająca za operacje sortowania na każdym etapie

class Etap {

public:

std::stringnazwaEtapu;

Etap(std::string nazwa) : nazwaEtapu(nazwa) {}

void wykonajSortowanie(std::vector pojemniki) {

std::cout<< "Etap: " << nazwaEtapu << " -Sortowanie w pojemnikach: ";

for (constauto& pojemnik : pojemniki) {

std::cout << pojemnik << " ";

}

std::cout<< std::endl;

}

};


// Klasa Pakiet definiuje rodzaj pakietu i zestaw pojemników

class Pakiet {

public:

std::string typPakietu;

std::vector pojemniki;


Pakiet(std::string typ) : typPakietu(typ) {

if(typPakietu == "MINI") {

pojemniki = {"MIX", "BIO", "SZKŁO/CERAMIKA"};

} else if(typPakietu == "MIDI") {

pojemniki = {"MIX", "BIO", "SZKŁO/CERAMIKA","TEKSTYLIA", "HIGIENICZNE", "BALAST"};

} else if(typPakietu == "MAXI") {

pojemniki = {"MIX", "BIO", "SZKŁO/CERAMIKA","TEKSTYLIA", "HIGIENICZNE", "BALAST","MAKULATURA", "PLASTIK/METAL", "POPIÓŁ/ŻUŻEL"};

}

}

​​

std::vector getPojemniki() {

return pojemniki;

}

};

​​

// Klasa SystemSortowania zarządza całością procesu

class SystemSortowania {

private:

Etap etap1{"Wewnątrz pomieszczeń"};

Etap etap2{"Nazewnątrz przy altanie śmietnikowej"};

Etap etap3{"Sortowanie przez sortowacza w bankach odpadów"};

Pakiet pakiet;

​​

public:

SystemSortowania(std::string typPakietu) : pakiet(typPakietu) {}

void uruchom(){

std::cout<< "Rozpoczynamy sortowanie odpadów w systemie " <

// Etap 1- Sortowanie wewnątrz pomieszczeń

etap1.wykonajSortowanie(pakiet.getPojemniki());


// Etap 2- Sortowanie przy altanie śmietnikowej

etap2.wykonajSortowanie(pakiet.getPojemniki());


// Etap 3- Sortowanie przez sortowacza w bankach odpadów

etap3.wykonajSortowanie(pakiet.getPojemniki());

std::cout<< "Sortowanie zakończone." << std::endl;

}

};

int main() {

// Przykład użycia z pakietem MAXI

SystemSortowania system("MAXI");

system.uruchom();

return 0;

}


Wyjaśnienie działania algorytmu:

Klasa Etap: Reprezentuje każdy z trzech etapów sortowania i ma metodę wykonajSortowanie(), która symuluje proces sortowania odpadów w wybranych pojemnikach.

Klasa Pakiet: Odpowiada za wybór pakietu sortowania (MINI, MIDI, MAXI) i ustala,jakie pojemniki są dostępne na poszczególnych etapach. Pakiet przechowuje listę pojemników, którą używa system podczas sortowania.

Klasa SystemSortowania: Koordynuje cały proces sortowania. Inicjuje sortowanie na każdym etapie w zależności od wybranego pakietu.


Jak działa program:

Po wybraniu pakietu, np. MAXI, program uruchamia sortowanie, przechodząc przez każdy z trzech etapów. Na każdym etapie odpady są sortowane do określonych pojemników, które zależą od wybranego pakietu.

Sortowanie odbywa się zgodnie z zadanymi pojemnikami w zależności od wyboru pakietu (MINI, MIDI, MAXI).


Możliwości rozbudowy:

Dodanie opłat: Można rozszerzyć klasę o system naliczania opłat w zależności od wybranego pakietu.

Integracja zbazą danych: Możliwe jest dodanie bazy danych, która śledzi, jakie odpady zostały zebrane w danym etapie.

Ocena jakości sortowania: Można dodać dodatkowe sprawdzanie jakości sortowaniana etapie 3, co wpływa na koszty sortowania.


To rozwiązanie modeluje cały proces sortowania według metody 369 SORTUJ ODPADY, uwzględniając różnorodne etapy i pakiety.


10) S.B.: Rozwiń oba algorytmy na 3 etapie, uwzględniając, że w BANKACH ODPADÓW jest 6 BANKÓW: 1) BANK SZKŁA I CERAMIKI, 2) BANKTEKSTYLIÓW, 3) BANK MAKULATURY, 4) BANK PLASTIKU, 5) BANK METALU, 6)BANK ELEKTROODPADÓW Daj założenie, że w każdym z tych 6 BANKÓW sortowacz sortuje na 3 podfrakcje: np. TEKSTYLIA na TKANINY, ODZIEŻ,OBUWIE.


ChatGPT said:

Aby rozbudować algorytm na trzecim etapie sortowania w bankach odpadów (tj. BANKSZKŁA I CERAMIKI, BANK TEKSTYLIÓW, BANK MAKULATURY, BANK PLASTIKU,BANK METALU, BANK ELEKTROODPADÓW), należy wprowadzić szczegółowąstrukturę opartą na sortowaniu w podfrakcje, które są specyficznedla każdego z banków. Zgodnie z założeniem, każdy bank sortuje swoje odpady na trzy podfrakcje.


Oto jak można rozwinąć algorytm w języku C++ przy wykorzystaniu programowania obiektowego.


1. Nowe klasy:

BankOdpadów: Klasa odpowiedzialna za każdy bank odpadów, który sortuje odpadyna trzy podfrakcje.

Sortowacz: Klasa zarządzająca sortowaniem odpadów w każdym z banków odpadów.


Struktura klas:

Klasa BankOdpadów: Reprezentuje każdy z sześciu banków odpadów i zarządza trzema podfrakcjami.

KlasaSortowacz: Koordynuje proces sortowania na poziomie banków odpadów.


Algorytm:



cpp

#include

#include

#include

​​

// Klasa BankOdpadów - każdy bank sortuje odpady na 3 podfrakcje

class BankOdpadów{

public:

std::stringnazwaBanku;

std::vector podfrakcje;

​​

BankOdpadów(std::string nazwa, std::vectorfrakcje)

:nazwaBanku(nazwa), podfrakcje(frakcje) {}

void sortujOdpady() {

std::cout<< "Sortowanie w " << nazwaBanku << "na podfrakcje: ";

for (constauto& podfrakcja : podfrakcje) {

std::cout << podfrakcja << " ";

}

std::cout<< std::endl;

}

};

​​

// Klasa Sortowacz - zarządza bankami odpadów i sortowaniem w nich

class Sortowacz {

private:

std::vector banki;

public:

//Inicjalizujemy banki odpadów z odpowiednimi podfrakcjami

Sortowacz() {

banki.push_back(BankOdpadów("BANK SZKŁA I CERAMIKI",{"SZKŁO PRZEZROCZYSTE", "SZKŁO KOLOROWE","CERAMIKA"})); // powinno byćbanki.push_back(BankOdpadów("BANK SZKŁA I CERAMIKI",{"SZKŁO OPAKOWANIOWE", "SZKŁO NIEOPAKOWANIOWE","CERAMIKA"}));

banki.push_back(BankOdpadów("BANK TEKSTYLIÓW",{"TKANINY", "ODZIEŻ", "OBUWIE"}));

banki.push_back(BankOdpadów("BANK MAKULATURY", {"GAZETY","KARTON", "PAPIER"}));

banki.push_back(BankOdpadów("BANK PLASTIKU", {"PET","TWORZYWA SZTUCZNE", "FOLIE"})); ???

banki.push_back(BankOdpadów("BANK METALU", {"ALUMINIUM","STAL", "INNE METALE"}));

banki.push_back(BankOdpadów("BANK ELEKTROODPADÓW", {"MAŁEAGD", "KOMPUTERY", "ELEKTRONIKA"})); ???

}

​​

// Sortowaniew każdym banku odpadów

void sortujWeWszystkichBankach() {

for (auto&bank : banki) {

bank.sortujOdpady();

}

}

};

​​

// Klasa SystemSortowania zarządza całością procesu, w tym etapem sortowania przez sortowacza

class SystemSortowania {

private:

Sortowacz sortowacz;

​​

public:

void uruchomSortowanie() {

std::cout<< "Rozpoczynamy sortowanie w bankach odpadów." <

sortowacz.sortujWeWszystkichBankach();

std::cout<< "Sortowanie w bankach odpadów zakończone." <

}

};

int main() {

//Uruchomienie systemu sortowania na trzecim etapie

SystemSortowania system;

system.uruchomSortowanie();

​​

return 0;

}


Wyjaśnienie algorytmu:


Klasa BankOdpadów:

Każdy obiekt klasy reprezentuje jeden z sześciu banków odpadów: SZKŁO I CERAMIKA, TEKSTYLIA, MAKULATURA, PLASTIK, METAL, ELEKTROODPADY.

Każdy bank ma trzy podfrakcje (np. BANK TEKSTYLIÓW sortuje na TKANINY, ODZIEŻ, OBUWIE).


Klasa Sortowacz:

Odpowiada za zarządzanie wszystkimi bankami i procesem sortowania.

Tworzy sześć banków, każdy z odpowiednimi podfrakcjami, i wykonuje sortowanie w każdym z nich.


Klasa SystemSortowania:

Koordynuje całe sortowanie, od uruchomienia procesu po sortowanie w bankach odpadów.


Działanie algorytmu:

Program uruchamia sortowanie w trzecim etapie, w którym sortowacz sortuje odpady na trzy podfrakcje w każdym z sześciu banków. Dla każdego banku (np. BANK TEKSTYLIÓW), wyświetla, jakie podfrakcje są w nim dostępne (np. TKANINY, ODZIEŻ, OBUWIE).

Wszystkie banki są obsługiwane przez klasę Sortowacz, która automatyzuje proces sortowania.


Możliwości rozbudowy:

Dodanie ocen jakości sortowania: Można dodać mechanizm oceny, który śledzi jakość sortowania w poszczególnych bankach.

Śledzenie ilości odpadów: Można wprowadzić system monitorowania ilości odpadów w każdej podfrakcji, aby dostosować proces do rzeczywistych potrzeb recyklingowych.

Raportowanie i analiza danych: Dodanie raportów do klasy Sortowacz, aby analizować dane z sortowania i optymalizować proces.


Taki algorytm automatyzuje cały proces sortowania odpadów na trzecim etapie, dostosowując się do struktury systemu 369 SORTUJ ODPADY.


Koniec pytań.


Trzeba uwzględnić, że ten przykładowy algorytm należy dopracować i zmienić niektóre nazwy frakcji odpadów w bankach odpadów zgodnie z naszymi założeniami, ewentualnie nawet rozwinąć o docelowe 6 podfrakcji, a nie tylko 3. 

Zauważcie Państwo, że AI początkowo dało odpwiedź:

Sortowanie odpadów nie jest bezpośrednio związane z algorytmami sortowania stosowanymi w matematyce czy informatyce, ale można to postrzegać jako problem klasyfikacji i optymalizacji, który w pewnych przypadkach może korzystać z matematycznych narzędzi i algorytmów.

Po czym po mojej prośbie ChatGPT ułożył kompletny algorytm na sortowanie odpadów.

W swoich odpowiedziach wnioskował prawidłowo i wygląda na to, że zrozumiał też coś, co zwykłemu człowiekowi przychodzi z trudem, że spójny światowy standard sortowania podparty matematyką może nam pomóc w sortowaniu odpadów na codzień i rozwiązać nasze problemy w całej światowej gospodarce odpadami.

Spójny algorytm ten właśnie opracowany tutaj przy użyciu AI i cała oparta na nim metoda sortowania - mogą wynieść naszą światową gospodarkę na szczyty rozwoju.

Dołącz do kampanii 369 SORTUJ ODPADY.

Poślij link do tego artykułu 3 zaufanym osobom i poproś je o to samo. Pamiętaj 3 jest kluczowe.


Pozdrawiam i dzięĸuję.


P.S. Zmieniajmy świat razem.

Written by Sylwester Bogusiak
O mnie: Programista, akwarysta, ekonomista, badacz, matematyk, filozof. Zamiłowanie do liczb i matematyki oraz komputerów zaszczepił u siebie wraz z obejrzeniem seansu Kaszpirowskiego w wieku 11 lat. Pierwsze co poznał - to to, że dobre jest mleko matki, a inne nie - czyli system binarny miał już opanowany w wieku niemowlęcym. Autor serwisu dla akwarystów www.akwa-market.pl i strony o pieniądzu i bankowości www.positivemoney.pl oraz założyciel kampanii 369 SORTUJ ODPADY.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Related posts
POST