Dobrze wiemy jakie warunki lokalowe są w naszych lokalnych sklepach.
System kaucyjny, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku, sprawi, że wielkopowierzchniowe sklepy spożywcze w Polsce czeka rewolucja. Markety będą zobligowane do przyjmowania pustych opakowań, takich jak plastikowe i szklane butelki oraz metalowe puszki.
Zatem to 3 typy opakowań będzie można zwrócić za kaucją do sklepów.
Jak podaje serwis INTERIA.PL:
Szacuje się, że nadchodząca rewolucja może doprowadzić do powstania ok. 37 tys. placówek, w których klienci będą mogli oddać puste opakowania i otrzymać za nie zwrot pieniędzy. Większość będą stanowić sklepy i jak wynika z informacji przekazanych Interii Biznes przez największe sieci spożywcze w Polsce, proces odbioru kaucji będzie zautomatyzowany.
Ponad 36 tysięcy placówek gdzie będą recyklomaty. Aż dziwne, że tu cyfry 3 i 6 też się pojawiają. ;)
Recyklomaty nie muszą stać w środku w sklepie tylko mogą pod murem na zewnątrz, tak aby być zadaszonym. Sklepy nawet jak Żabki, które mają parking przy budynku bez problemu zmieszczą na terenie tego parkingu lub tuż przy nim - BANK ODPADÓW w ograniczonej formie. Wystarczy odpowiednio zaaranżować przestrzeń.
Zatem trzy BANKI. BANK OPAKOWAŃ PLASTIKOWYCH, BANK OPAKOWAŃ SZKLANYCH, BANK OPAKOWAŃ METALOWYCH.
Opakowania z plastiku, szkła i metalu, to powinno trafiać do BANKÓW taka jest prawda. Zachętą dla nas będzie kaucja, zniżka na zakupy, bon.
Tymczasem tyle się marnuje SZKŁA i nie potrafimy się nim zaopiekować. Żabki i inne sieci, które nie mają miejsca tego nie wprowadzą, ale kolejne powstające sklepy tej lub innych sieci powinny brać pod uwagę takie warunki lokalowe, które sprostają tej normie, którą wprowadza ustawa sejmowa oraz, którą promuje kampania 369 SORTUJ ODPADY.
BANKI ODPADÓW przy marketach to konieczność i powinna tego wymagać gmina od sieci sklepów na jej terenie. Wprowadźmy to nowe pojęcie do polskiego języka. Mamy BANKOMAT, PACZKOMAT, RECYKLOMAT, BUTELKOMAT itd.
Portal Plastech.pl podaje kilka ciekawych informacji o recyklomatach:
Czym charakteryzują się recyklomaty i jak z nich korzystać?
Urządzeniem służącym do odbioru pustych opakowań jest recyklomat. Jest to maszyna do zautomatyzowanego zbierania, sortowania i obsługi zwrotu zużytych opakowań po napojach. Pierwszy w pełni zautomatyzowany recyklomat został opracowany przez firmę Tomra w 1972 roku.
Obecnie oferowana jest szeroka gama recyklomatów na rynku, które mogą zaspokoić potrzeby sprzedawców detalicznych w zależności od wielkości sklepu - od najmniejszego sklepu „na rogu” do największego supermarketu. Urządzenia Tomra są wyposażone w pierwszy tego typu na świecie 360-stopniowy system natychmiastowego rozpoznawania - Tomra Flow. Kamery umieszczone w formie pierścienia po wszystkich wewnętrznych stronach urządzenia, sprawiają, że pojemniki nie muszą być obracane, aby recyklomat znalazł i zeskanował kod kreskowy. Dzięki temu proces jest znacznie szybszy, ponieważ nie wstrzymuje się pracy recyklomatu.
Uwzględnijmy, że recyklomaty i inne pojemniki na odpady, powinny stać w BANKACH ODPADÓW przy parkingach dla sklepów. Podobnie tak jak sklepy mają przewidziane miejsce na altanę śmietnikową. Wtedy architekci inaczej będą od razu aranżowali przestrzeń.
Banki odpadów w miarę możliwości mogłyby być ulokowane po drodze z parkingu do wejścia do marketu. Wtedy gdy wysiadamy z auta z torbą odpadów to od razy przed wejściem do sklepu na zakupy załatwiamy problem z opakowaniami zwrotnymi.
Jeśli mówimy o dużych centrach handlowych to powinny one oznakować drogę do BANKU ODPADÓW za pomocą infografiki ze znakiem recyklingu, tak jak oznakowuje się drogę do toalety.
Powinna tu być też możliwość oddania tego co nawet RECYKLOMAT nie przyjmie z jakichś powodów, tak aby nie wozić tych rzeczy z powrotem ze sobą lub ich nie podrzucać do koszy ulicznych lub co gorsza gdzieś w krzaki, bo wtedy nasze sortowanie traci trochę sens.
BANK ODPADÓW to konieczny element sieciowego systemu sortowania odpadów, to konieczny element systemu 369SORTWASTE.
Pytanie na koniec. Czego waszym zdaniem brakuje na obrazku zamieszczonym w artykule u góry?
Recyklomatu na szkło, prawda? Recyklomat szkła to ogniwo banku szkła.
Razem z pojemnikiem na tekstylia utworzyły by BANK ODPADÓW złożony z dwóch frakcji.
Tego recyklomatu brakuje tam od ponad 40 lat jak żyję. Zawsze sprzątał to miejsce pewien uprzejmy Pan z osiedla i nikt tego problemu nie zauważał poza nim. Problem istnieje do dzisiaj, miejmy nadzieję, że zostanie wkrótce rozwiązany w taki sposób aby nie stwarzał kontrowersji.
Takie banki na szkło i tekstylia opisuje zmienna Y w naszym równaniu dla recyklingu. Przypomnijmy je: (X+Y+Z)=18; gdzie X=3,Y=6,Z=9.
Zmienna Y w optymalnych warunkach przyjmuwać powinna wartość 6. Natomiast Y = 2 przy małej Żabce to jest zawsze coś na plus.
Miejmy nadzieję, że nawet sieć Żabka zastosuje się do rad tutaj opisanych i przy moim lokalnym sklepie powstanie BANK SZKŁA.
Chcesz pomóc? Złóż petycję w tej sprawie:
https://www.bankszkla.pl/petition/
Dziękuję.
Przypisy:
Rewolucja w przepisach odmieni sklepy w Polsce. Tak będą wyglądać, ruszyły już testy.
https://biznes.interia.pl/finanse/news-rewolucja-w-przepisach-odmieni-sklepy-w-polsce-tak-beda-wygl,nId,7308066
Czym są i jak działają recyklomaty?
https://www.plastech.pl/wiadomosci/Czym-sa-i-jak-dzialaja-recyklomaty-17967