loader

color options

+48 516 385 392
info@369sortwaste.pl

Mini blog about recycling

    Święto Wszystkich Świętych jest obchodzone co roku z podobnym zaangażowaniem. Zanosimy na groby kwiaty, całe wiązanki naturalne czy sztuczne, znicze, lampiony w przeróżnych formach.

W efekcie w te dni świąteczne, które obchodzimy na początku listopada produkujemy naprawdę dużo odpadów.

    Na cmentarnych śmietnikach rośnie góra odpadów w sposób wprost geometryczny.

Największym problemem są wciąż szklane znicze. Szkła tego się nie przetapia w obecnej chwili chyba w żadnym zakładzie w Polsce. Wymaga ono bowiem wyższych temperatur niż tradycyjne szkło opakowaniowe.

Temat zaopiekowania się tym szkłem po zużytych zniczach powienien zostać podjęty przez przemysł recyklingowy, bowiem wciąż rośnie nam góra odpadów na składowiskach.

Jest kilka opcji aby takie szkło zawróciło do obiegu:

Jedną z metod jest upcykling, czyli ponowne wykorzystanie.

Nie zniszczone, nie pęknięte szkło po zużytym zniczu to przecież w pewnym sensie opakowanie.

Można wykorzystać takie szkło ze zużytych zniczy jako pojemniki na różne małe gadżety w naszym gospodarstwie domowym. Mogą nam ułatwić organizację przyborów do rysowania lub innych prac artystycznych, itp.

Te opakowania mogą być także wykorzystane do ponownego wyprodukowania zniczy. Zatem przyczynimy się w ten sposób do ograniczenia zużycia surowców pierwotnych.

Bardzo ważnym elementem recyklingu szkła jest jego tłuczenie, kruszenie i produkcja stłuczki i mączki szklanej.

Jednak chyba żaden recykler w Polsce nie podejmuje się tego ze strumienia odpadów jakim są szklane pojemniki po zniczach.

Powodów tego stanu rzeczy jest pewnie kilka, ja widzę trzy główne.

Pierwszym jest choćby to, że przetapianie takiej stłuczki wymaga wyższych temperatur niż tradycyjnego szkła opakowaniowego.

Ale widzę też dwa inne powody, bo uważam, że procesy przetapiania można udoskonalić, tylko trzeba dać nam odpowiednią ilość surowca do obróbki.

Drugi aspekt to rachunek ekonomiczny. W gospodarce pieniądz jest przede wszystkim miarą, ma być też pomocnym narzędziem, a nie przeszkodą w realizacji naszych celów.

    To właśnie m.in. rachunek ekonomiczny przekreśla moim zdaniem opracowanie prawidłowych metod recyklingu szkła ze zniczy.

Ale uważam, że w przypadku odpadów, nie powinniśmy się kierować ekonomią pieniądza, tylko ekonomią zasobów, surowców, bowiem zasoby są ograniczone, natomiast pieniędzy zawsze możemy dodać do systemu i są one nieograniczone. Pieniądze, to tylko kwestia woli dla kogoś kto je wytwarza, a banki są w stanie wykreować tyle pieniędzy ile jesteśmy w stanie pożyczyć.

Tego samego nie można powiedzieć o kopalniach surowców pierwotnych, które mają ograniczone złoża tych zasobów.

Zatem przede wszystkim w gospodarce odpadami powinniśmy zmienić nasze podejście do ekonomii i kierować się odmiennymi od przyjętych powszechnie imperatywami.

To się po części dzieje bo w rozwój technologii recyklingu są wydawane ogromne pieniądze.

Jednak co najważniejsze - to nasze powszechnie stosowane metody sortowania, a jest to ten trzeci aspekt dlaczego odpady szklane po zniczach nie są przetapiane i nie są też w odpowiedni sposób zawracane do obiegu po zużyciu.

    W metodzie sortowania według JSSO na 5 od razu błędnie zakłada się, że szkło ze zniczy nie będzie poddawane recyklingowi ani upcyklingowi, tylko ma trafić do pojemnika na ZMIESZANE i ostatecznie na składowisko.

Dlatego też krytykujemy sposób sortowania JSSO na 5 bo wprowadza on pojemnik, z którego odpady nie są odzyskiwane i przez to cały system jest bardzo nieefektywny i nieekonomiczny.


Szkło ze zniczy powinno trafiać do frakcji szkła i ceramiki, czyli bardziej szczególowo to ujmując do szkła opakowaniowego, nieopakowaniowego i ceramiki. Na tę frakcję w domu, w altanie przy domu, czy w altanie na cmentarzu powinin być przeznaczony pojemnik na szkło i ceramikę, w skrócie SZKŁO/CER.

SZKŁO/CER to jeden z 3 podstawowych pojemników według metody 369 SORTUJ.

Podstawowo sortuj na 3 frakcje: MIX, BIO, CERAMIKA i SZKŁO, aby nam codzienne sortowanie lepiej szło.

Zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz pomieszczeń przy altanie śmietnikowej należy szkło i ceramikę trzymać razem.

Dopiero na 3 kroku sortowania wstępnego wykwalifikowany sortowacz odpadów podzieli tę frakcję na 3 podfrakcje.

My mamy mieć łatwo i prosto jeśli to tylko możliwe.

Zatem jakie pojemniki powinny być na cmentarzach w altanach śmietnikowych?

MIX, BIO, CERAMIKA I SZKŁO. Tylko tyle i aż tyle.

Żadnych odpadów nie powinniśmy traktować w sposób odgórny przeznaczając je na składowisko. O tym powinien decydować wykwalifikowany sortowacz na kolejnym etapie.


Przypisy:

120 tys. ton odpadów po Wszystkich Świętych

https://portalkomunalny.pl/120-tys-ton-odpadow-po-wszystkich-swietych-569756/

Written by Sylwester Bogusiak
O mnie: Programista, akwarysta, ekonomista, badacz, matematyk, filozof. Zamiłowanie do liczb i matematyki oraz komputerów zaszczepił u siebie wraz z obejrzeniem seansu Kaszpirowskiego w wieku 11 lat. Pierwsze co poznał - to to, że dobre jest mleko matki, a inne nie - czyli system binarny miał już opanowany w wieku niemowlęcym. Autor serwisu dla akwarystów www.akwa-market.pl i strony o pieniądzu i bankowości www.positivemoney.pl oraz założyciel kampanii 369 SORTUJ ODPADY.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Related posts
POST